Ангола отмени колониалното антигей законодателство и инкриминира дискриминацията

Южноафриканската държава Ангола декриминализира хомосексуалността, като отмени наложения от португалските колониалисти наказателен закон от 1886 г. и въздигна в престъпление дискриминацията в сферата на заетостта и достъпа да стоки и услуги.
На 23 януари парламентът на страната прие първия собствен наказателен кодекс от независимостта от Португалия през 1975 г. насам.
В стария наказателен закон се съдържаше забрана за извършване на „пороци против природата“ — израз, който тълкувателната практика разбираше като включващ и еднополовата сексуална интимност. Този текст в закона на страната не беше продукт на нейните традиции, а привнесен за първи път с колониалното законодателство през ХІХ век.
Независимо, че властите на практика не преследваха подобни деяния през последните години, тази норма все пак хвърляше сянка върху упражняването на правата и свободите на ЛГБТИ хората в страната, като даваше формално основание на държавните институции да дискриминират тези общности.
Единствената ЛГБТИ организация в страната, Ирис Ангола, често съобщаваше през годините за отказ от здравни грижи или дискриминация в образователната сфера спрямо нехетеросексуалните, транс или интерсекс хора.
Макар да функционира от 2013 г., организацията бе регистрирана едва през миналата година, което даде знак за надежда в подобряването на климата за ЛГБТИ хората в страната. За сравнение, Мозамбик декриминализира хомосексуалността през 2015 г., но отказа да регистрира най-голямата застъпническа организация на ЛГБТИ хората в страната, Ламбда, която продължава да развива дейността си без правосубектност.
Новата забрана за дискриминация в сферата на достъпа до услуги и при наемането на работа предвижда наказание от до 2 години затвор.
За разлика от бивши колониални държави като Индия, където декриминализацията на хомосексуалността бе постигната с решение на съда, редица други държави вдигат наказателноправната забрана за еднополови сексуални актове посредством законодателния процес. Скорошни примери са Сао Томе и Принсипи (2012), Кабо Верде (2004), Лесото (2012), Сейшелските острови (2016), Палау (2014) и Науру (2016).
Ангола е де факто авторитарна президентска република в Югозападна Африка с население от над 25 млн. души, а действащият президент, Жоан Лоренсу, е от социал-демократическата партия Народно движение за освобождение на Ангола.
В 73 държави по света еднополовото сексуално поведение продължава да бъде преследвано като престъпление. Тази бройка не включва държави като Русия, където откритото самоопределение също се третира като правонарушение по силата на закони срещу „гей пропагандата“.
- Олимпийски медалист прекъсва кариерата си, за да се бори за ЛГБТК ръвенството в спорта, вдъхновен от своя гей баща - 17.03.2019
- Ангола отмени колониалното антигей законодателство и инкриминира дискриминацията - 25.01.2019
- Съдът в Страсбург: Македония дължи да въведе бърза, прозрачна и достъпна процедура за промяна на гражданския пол - 17.01.2019